SNCL Division 2

Played at Dunfermline ending on 01/04/2013
Results compiled by Andrew Howie

SNCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
16Greenwood4400861013001470
28Edinburgh 242115611300011˝58
34East Kilbride421156293001050
47Kilmarnock4202487500011˝58
53Glenrothes Kings4202485300410˝53
61CSBSOS14031349700043
75Dundee City B41032389000735
82Stonehaven40131468002735
  32 13 6 13 32 45 58 45 6 0 6 80  

SNCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
CSBSOS1      1    8˝ 
Stonehaven   2    1   
Glenrothes Kings    2      10˝ 
East Kilbride 3 3        10 
Dundee City B       2 3 ˝ 
Greenwood4     3     14 
Kilmarnock  4    2   2 11˝ 
Edinburgh 2         3 11˝ 

SNCL Division 2 Match Results
Bd Grade CSBSOS1 (1) vs (2) Stonehaven Grade Comments
1 1709 Grundy, Thomas  0  -  1 Grant, David  1906 Away Win 
2 1702 Chapman, Nigel  0  -  1 Curry, Charles  1837 Away Win 
3 1653 Stewart, David  ˝  -  ˝ Emery, Keith  1681 Draw 
4 1572 Bate, Simon  1  -  0 Harrold, Bruce T  1675 Home Win 
5 1564 Heatlie, Douglas S  1  -  0 Bridges, David  1308 Home Win 
   -  

Bd Grade Glenrothes Kings (3) vs (4) East Kilbride Grade Comments
1 2249 Burnett, Andrew B  1  -  0 Jelfs, Alan  1858 Home Win 
2 1925 Pyrich, George D  0  -  1 Dunlop, Anthony  1681 Away Win 
3 1877 Kynoch, Russell J F  1  -  0 Koehn, Lennart   1652 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Dundee City B (5) vs (6) Greenwood Grade Comments
1 1813 O`Rourke, Dominic  ˝  -  ˝ Frew, Elliot  2059 Draw 
2 1760 Dawson, Alastair G  ˝  -  ˝ Sanger, Mark A  2030 Draw 
3 1534 Shafi, Paul  ˝  -  ˝ Gillespie, David P  1768 Draw 
4 1447 Noble, Ray  0  -  1 Gillespie, David M  1775 Away Win 
5 1364 Wallace, Bruce  ˝  -  ˝ McGovern, Patrick  1725 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (8) Edinburgh 2 Grade Comments
1 1852 Malkin, Kenneth  ˝  -  ˝ Sykes, Chris  1840 Draw 
2 1844 Parks, Joe  ˝  -  ˝ Ridge, Michael  1800 Draw 
3 1798 Malkin, Jamie  1  -  0 He, Ben  1786 Home Win 
4 1724 Kleboe, James P R  0  -  1 Smith, John S R   1745 Away Win 
5 1511 McNicoll, John D  0  -  1 McIntee, Christopher  1724 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Edinburgh 2 (8) vs (5) Dundee City B Grade Comments
1 1840 Sykes, Chris  1  -  0 O`Rourke, Dominic  1813 Home Win 
2 1800 Ridge, Michael  ˝  -  ˝ Dawson, Alastair G  1760 Draw 
3 1786 He, Ben  1  -  0 Shafi, Paul  1534 Home Win 
4 1745 Smith, John S R   1  -  0 Wallace, Bruce  1364 Home Win 
5 1724 McIntee, Christopher  1  -  0 Kearns, Alan  824 Home Win 
   - ˝ 

Bd Grade Greenwood (6) vs (3) Glenrothes Kings Grade Comments
1 2059 Frew, Elliot  1  -  0 Burnett, Andrew B  2249 Home Win 
2 2030 Sanger, Mark A  0  -  1 Pyrich, George D  1925 Away Win 
3 1768 Gillespie, David P  ˝  -  ˝ Kynoch, Russell J F  1877 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
   -  

Bd Grade Stonehaven (2) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 1906 Grant, David  ˝  -  ˝ Malkin, Kenneth  1852 Draw 
2 1837 Curry, Charles  ˝  -  ˝ Parks, Joe  1844 Draw 
3 1681 Emery, Keith  0  -  1 Malkin, Jamie  1798 Away Win 
4 1675 Harrold, Bruce T  0  -  1 Kleboe, James P R  1724 Away Win 
5 1308 Bridges, David  0  -  1 McNicoll, John D  1511 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade East Kilbride (4) vs (1) CSBSOS1 Grade Comments
1 1858 Jelfs, Alan  1  -  0 Grundy, Thomas  1709 Home Win 
2 1681 Dunlop, Anthony  ˝  -  ˝ Chapman, Nigel  1702 Draw 
3 1652 Koehn, Lennart   0  -  1 Stewart, David  1653 Away Win 
4 1573 Robertson, Jim  1  -  0 Bate, Simon  1572 Home Win 
5 1565 Brisbane, Tom  0  -  1 Heatlie, Douglas S  1564 Away Win 
   -  

Bd Grade Stonehaven (2) vs (4) East Kilbride Grade Comments
1 1906 Grant, David  1  -  0 Jelfs, Alan  1858 Home Win 
2 1681 Emery, Keith  1  -  0 Dunlop, Anthony  1681 Home Win 
3 1675 Harrold, Bruce T  0  -  1 Koehn, Lennart   1652 Away Win 
4 1308 Bridges, David  0  -  1 Robertson, Jim  1573 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade CSBSOS1 (1) vs (6) Greenwood Grade Comments
1 1865 Mollison, Jamie  0  -  1 Frew, Elliot  2059 Away Win 
2 1816 Murray, Findlay R  0  -  1 Gillespie, David P  1768 Away Win 
3 1702 Chapman, Nigel  ˝  -  ˝ Gillespie, David M  1775 Draw 
4 1653 Stewart, David  ˝  -  ˝ McGovern, Patrick  1725 Draw 
5 1572 Bate, Simon  0  -  1 Campbell, Kevin  1587 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Glenrothes Kings (3) vs (8) Edinburgh 2 Grade Comments
1 2249 Burnett, Andrew B  1  -  0 Sykes, Chris  1840 Home Win 
2 1925 Pyrich, George D  ˝  -  ˝ Ridge, Michael  1800 Draw 
3 1877 Kynoch, Russell J F  ˝  -  ˝ He, Ben  1786 Draw 
4 1849 Jenkins, Ben J  1  -  0 Smith, John S R   1745 Home Win 
5 1365 Selbie, Peter  ˝  -  ˝ Zamvar, Vipin  1471 Draw 
   -  

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (5) Dundee City B Grade Comments
1 1852 Malkin, Kenneth  0  -  1 Hogg, Stephen W  1933 Away Win 
2 1798 Malkin, Jamie  ˝  -  ˝ Grove, Michael  1922 Draw 
3 1844 Parks, Joe  0  -  1 O`Rourke, Dominic  1813 Away Win 
4 1724 Kleboe, James P R  1  -  0 Weir, Gary  1764 Home Win 
5 1511 McNicoll, John D  ˝  -  ˝ Dawson, Alastair G  1760 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride (4) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 1858 Jelfs, Alan  0  -  1 Malkin, Kenneth  1852 Away Win 
2 1681 Dunlop, Anthony  0  -  1 Malkin, Jamie  1798 Away Win 
3 1652 Koehn, Lennart   1  -  0 Parks, Joe  1844 Home Win 
4 1573 Robertson, Jim  0  -  1 Kleboe, James P R  1724 Away Win 
5 1565 Brisbane, Tom  ˝  -  ˝ McNicoll, John D  1511 Draw 
   -  

Bd Grade Edinburgh 2 (8) vs (1) CSBSOS1 Grade Comments
1 1840 Sykes, Chris  ˝  -  ˝ Mollison, Jamie  1865 Draw 
2 1800 Ridge, Michael  ˝  -  ˝ Murray, Findlay R  1816 Draw 
3 1786 He, Ben  ˝  -  ˝ Chapman, Nigel  1702 Draw 
4 1745 Smith, John S R   ˝  -  ˝ Stewart, David  1653 Draw 
5 1471 Zamvar, Vipin  ˝  -  ˝ Bate, Simon  1572 Draw 
   -  

Bd Grade Greenwood (6) vs (2) Stonehaven Grade Comments
1 2059 Frew, Elliot  ˝  -  ˝ Grant, David  1906 Draw 
2 1768 Gillespie, David P  1  -  0 Emery, Keith  1681 Home Win 
3 1725 McGovern, Patrick  ˝  -  ˝ Harrold, Bruce T  1675 Draw 
4 1587 Campbell, Kevin  ˝  -  ˝ Bridges, David  1308 Draw 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
   -  

Bd Grade Dundee City B (5) vs (3) Glenrothes Kings Grade Comments
1 1933 Hogg, Stephen W  0  -  1 Burnett, Andrew B  2249 Away Win 
2 1922 Grove, Michael  ˝  -  ˝ Pyrich, George D  1925 Draw 
3 1813 O`Rourke, Dominic  0  -  1 Kynoch, Russell J F  1877 Away Win 
4 1764 Weir, Gary  0  -  1 Jenkins, Ben J  1849 Away Win 
5 1760 Dawson, Alastair G  1  -  0 Selbie, Peter  1365 Home Win 
   -  

SNCL Division 2 Team Results
Team 1 - CSBSOS1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 4   Bate, Simon   CS   -   1572   3143   1˝   4   1576   1˝   4   1486 
 5   Heatlie, Douglas S   CSED   -   1564   4313   2   2   1436   2   2   1836 
 3   Stewart, David   BSCS   -   1653   6117   2˝   4   1728   2˝   4   1819 
 7   Murray, Findlay R   BS   -   1816   6910   ˝   2   1804   ˝   2   1611 
 2   Chapman, Nigel   BS   -   1702   7563   1˝   4   1791   1˝   4   1700 
 6   Mollison, Jamie   BSDA   -   1865   9024   ˝   2   1950   ˝   2   1756 
 1   Grundy, Thomas   BS   -   1709   21207   0   2   1882   0   2   1482 

Team 2 - Stonehaven
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 4   Harrold, Bruce T   SZOB   -   1675   4277   ˝   4   1696   ˝   4   1364 
 3   Emery, Keith   SZB2   -   1681   9859   1˝   4   1740   1˝   4   1649 
 2   Curry, Charles   SZEW   -   1837   12582   1˝   2   1773   1˝   2   1966 
 1   Grant, David   SZ   -   1906   13856   3   4   1870   3   4   2062 
 5   Bridges, David   SZ   -   1308   15848   ˝   4   1559   ˝   4   1227 

Team 3 - Glenrothes Kings
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 1   Burnett, Andrew B   WDGN   -   2249   3349   3   4   1925   3   4   2118 
 4   Jenkins, Ben J   GNCH   -   1849   4483   2   2   1754   2   2   2154 
 3   Kynoch, Russell J F   GN   -   1877   4628   3   4   1814   3   4   2006 
 2   Pyrich, George D   GN   -   1925   5692   2   4   1858   2   4   1858 
 5   Selbie, Peter   GN   -   1365   10963   ˝   2   1616   ˝   2   1422 

Team 4 - East Kilbride
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 5   Brisbane, Tom   EK   -   1565   3280   ˝   2   1538   ˝   2   1344 
 2   Dunlop, Anthony   EK   -   1681   3806   1˝   4   1782   1˝   4   1690 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1858   4482   1   4   1929   1   4   1736 
 4   Robertson, Jim   EK   -   1573   5812   2   3   1535   2   3   1657 
 3   Koehn, Lennart    EK   J13   1652   23386   2   4   1762   2   4   1762 

Team 5 - Dundee City B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 8   Hogg, Stephen W   DV   -   1933   4365   1   2   2050   1   2   2050 
 9   Weir, Gary   DVCA   -   1764   6434   0   2   1786   0   2   1386 
 5   Wallace, Bruce   DVCH   -   1364   7607   ˝   2   1735   ˝   2   1542 
 1   O`Rourke, Dominic   BHHA   -   1813   8604   1˝   4   1905   1˝   4   1814 
 4   Noble, Ray   CH   -   1447   8657   0   1   1775   0   1   1375 
 3   Shafi, Paul   CHCA   -   1534   12506   ˝   2   1840   ˝   2   1646 
 2   Dawson, Alastair G   DV   -   1760   13697   2˝   4   1676   2˝   4   1768 
 7   Grove, Michael   CH   -   1922   22511   1   2   1872   1   2   1872 
 6   Kearns, Alan   GN   NEW   824   23576   0   1   1224   0   1   824 

Team 6 - Greenwood
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 4   Gillespie, David M   GD   -   1775   4080   1˝   2   1574   1˝   2   1768 
 5   McGovern, Patrick   GD   -   1725   5063   1˝   3   1564   1˝   3   1564 
 2   Sanger, Mark A   PW   -   2030   5899   ˝   2   1842   ˝   2   1650 
 1   Frew, Elliot   GD   -   2059   7506   3   4   1958   3   4   2151 
 6   Campbell, Kevin   BH   -   1587   12370   1˝   2   1440   1˝   2   1633 
 3   Gillespie, David P   IR   J18   1768   17274   3   4   1727   3   4   1920 

Team 7 - Kilmarnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 4   Kleboe, James P R   KM   -   1724   4611   3   4   1689   3   4   1882 
 5   McNicoll, John D   KM   -   1511   5209   2   4   1589   2   4   1589 
 2   Parks, Joe   KM   -   1844   5575   1   4   1803   1   4   1610 
 1   Malkin, Kenneth   KM   -   1852   7619   2   4   1884   2   4   1884 
 3   Malkin, Jamie   KM   J20   1798   14049   3˝   4   1789   3˝   4   2121 

Team 8 - Edinburgh 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 5   McIntee, Christopher   ED   -   1724   7999   2   2   1418   2   2   1817 
 1   Sykes, Chris   LSED   -   1840   12843   2   4   1942   2   4   1942 
 2   Ridge, Michael   ED   -   1800   15018   2   4   1836   2   4   1836 
 4   Smith, John S R    ED   -   1745   16245   2˝   4   1648   2˝   4   1738 
 3   He, Ben   EDTC   J15   1786   17821   2   4   1733   2   4   1733 
 6   Zamvar, Vipin   ED   -   1471   22822   1   2   1468   1   2   1468